skip to main content

School Rainbow Representatives

Every school in the Howard County Public School System has at least one staff member who serves as a Rainbow Representative.

The goals and outcomes for this group are as follows:

  • To create a more welcoming community for LGBTQIA+ students
  • To provide instructional support for educators
  • To ensure each school within HCPSS is an ally and advocate for LGBTQIA+ students, staff and families

Please see below for a complete list of Rainbow Reps, and select their name to email them.

A businessman stands on a stepladder and drawing the last colorful line in the wall picture of a rainbow.

Jump to: Elementary Schools | Middle Schools | High Schools | Education Centers

Elementary Schools

Atholton
Jhonna Seifert

Bellows Spring
Kevin Siliko

Bollman Bridge
Paul Carpenetti

Bryant Woods
Michelle Melencio
Katie Harper

Bushy Park
Rebecca Lyter

Centennial Lane
Tiffany Gaugh

Clarksville
Ashliegh Stewart
Lisa Faust

Clemens Crossing
Evanna Dahan
Rachel Gelinas

Cradlerock
MC Weaver

Dayton Oaks
Amy Urban

Deep Run
Brittany Carpenter

Ducketts Lane
Jen Roussillon

Elkridge
Laura Fortney

Forest Ridge
Heather Tordella

Fulton
Jillian O’Brien
Rebecca Otte

Gorman Crossing
Candice Provino
Kristin Meadows

Guilford
Cody Leavitt

Hammond
Maggie Kennedy

Hanover Hills
Laura Denz

Hollifield Station
Judith Fulmer

Ilchester
Laura Baker
Ashley Harig

Jeffers Hill
Rebecca Beall

Laurel Woods
Julie Metakes
Steve Whiddon

Lisbon
Heather Swanek

Longfellow
Chelsea Ingram
Ariana Justice

Manor Woods
Kelly Shealer

Northfield
Christina Tundo

Phelps Luck
Andrea Stremmel

Pointers Run
Fiona Farmer
Elizabeth Vogel-Chase

Rockburn
Kelly Brasel
Emily Ingalls

Running Brook
Joanna Carpenter

St. John's Lane
Shannon Kennedy

Stevens Forest
Jennifer Carlson

Swansfield
Raelyn Boras
Kristin Lichliter

Talbott Springs
Brian McMahon

Thunder Hill
Kasey Veenstra

Triadelphia Ridge
Lauren Berdeguez
Abby Haven

Veterans
Ava Greene

Waterloo
Tricia Adkinson
Mike McClellan

Waverly
Alexandra Bower
Christine Williams

West Friendship
Cassie Greene

Worthington
Bonita Ward

Middle Schools

Bonnie Branch
Hannah Mittel
Amy Kelly

Burleigh Manor
Robyn Page

Clarksville
Debbi Holihan

Dunloggin
Cara Wetmiller

Elkridge Landing
Shayna Fastovsky

Ellicott Mills
Elizabeth Campbell Vidreiro

Folly Quarter
Sasha Knight

Glenwood
Kelly Storr

Hammond
Patricia Zillmer

Harper’s Choice
Julie Meadows

Lake Elkhorn
Jada Williams
Lauren Hawkes

Lime Kiln
Anna Miles
Beth Lucas

Mayfield Woods
Laura Kooyman

Mount View
Jonathan Sindler

Murray Hill
Jen Stallings

Oakland Mills
Tyrone Page

Patapsco
Morgan Kempthorn

Patuxent Valley
Kayla Hughes

Thomas Viaduct
Abby Lemen

Wilde Lake
Sarah Lynn Nibber

High Schools

Atholton
Mikayla Lee

Centennial
Susan Gerb

Glenelg
John Ballentine
Rachel Litvin

Hammond
Amy Holly

Howard
Matt Braddock
Amy Woolf

Long Reach
Alex Borleis

Marriotts Ridge
Sydney Littman

Mt. Hebron
Nicholas Dogas

Oakland Mills
Grace Benson

Reservoir
Suzanne Hughes

River Hill
Caroline Appel
Ethan Welsh

Wilde Lake
Annora Bailey

Education Centers

Cedar Lane School

Jody Duff

Other Programs

Innovative Pathways

Shannon Miller

Cindy Waugh

Infant and Toddlers
Stephanie Settle