Back to School Nights – 2016

See below for dates, grade levels and times for each school’s back-to-school night. As the event grows nearer, please confirm the date and time with your school in case any last-minute time changes are not recorded below.

Elementary Schools (A-J)

Atholton

  • August 25, RECC & Pre-K, 5:00 p.m.
  • September 6, K-2, 6:30 p.m.
  • September 7, GT, 5:45 p.m.
  • September 7, Grades 3-5, 6:30 p.m.

Bellows Spring

  • August 25, Kindergarten, 7:00 p.m.
  • September 6, Primary Grades, 7:00 p.m.
  • September 7, Gifted and Talented, 6:00 p.m.
  • September 7, Intermediate Grades, 7:00 p.m.

Bollman Bridge

  • September 20, K-2, 6:30 p.m.
  • September 21, Gifted and Talented, 6:00 p.m.
  • September 21, Grades 3-5, 6:30 p.m.

Bryant Woods

  • September 20, General Meeting, 6:00-8:00 p.m.

Bushy Park

  • September 7, Intermediate Grades, 7:00 p.m.
  • September 8, Primary Grades, 7:00 p.m.

Centennial Lane

  • September 20, Grades 3-5, 6:30 p.m.-7:30 p.m.
  • September 21, Kindergarten-Grade 2, 6:30 p.m.-7:30 p.m.

Clarksville

  • September 21, Kindergarten-Grade 2, 6:00 p.m.
  • September 22, Grades 3-5 and Gifted and Talented, 6:00 p.m.

Clemens Crossing

  • September 6, Kindergarten-Grade 2, 7:00 p.m.
  • September 7, Grades 3-5, 7:00 p.m.
  • September 7, Gifted and Talented, 6:30 p.m.

Cradlerock

There is a 6:00 p.m. Gifted and Talented Overview both days.

  • September 20, PreK-Grade 2, 6:30 p.m.
  • September 21, Grades 3-5, 6:30 p.m.

Dayton Oaks

  • September 1, RECC & Kindergarten, 6:00-7:00 p.m.
  • September 6, Band, 5:30 p.m.
  • September 6, Grades 4 & 5, 6:00-7:00 p.m.
  • September 6, Grade 3, 7:00-8:00 p.m.
  • September 6, Gifted and Talented, 7:00-7:30 p.m.
  • September 7, Grade 1, 6:00-7:00 p.m.
  • September 7, Grade 2, 7:00-8:00 p.m.

Deep Run

  • September 19, PreK-Grade 2, 6:30-8:00 p.m.
  • September 21, Grades 3-5, 6:30-8:30 p.m.

Ducketts Lane

  • August 25, Kindergarten, 6:00 p.m.
  • September 19, Grades 1 & 2, 6:30 p.m.
  • September 20, Gifted and Talented, 6:00 p.m.
  • September 20, Grades 3-5, 6:30 p.m.

Elkridge

  • September 19, Kindergarten & 1, 6:00-7:00 p.m.
  • September 20, Grades 2 & 3, 6:00-7:00 p.m.
  • September 21, Grades 4 & 5, 6:00-7:00 p.m.

Forest Ridge

  • September 20, Primary Grades, 6:30-8:00 p.m.
  • September 21, Intermediate Grades, Gifted and Talented, Band/Strings, 6:00-8:30 p.m.

Fulton

  • September 21, Primary & Intermediate Grades, 6:30 p.m.

Gorman Crossing

  • August 25, Kindergarten, 6:00 p.m.
  • September 19, Grades 1 & 2, 6:00 p.m.
  • September 21, Gifted and Talented, 5:45 p.m.
  • September 21, Grades 3-5, 6:30 p.m.

Guilford

  • August 24, Kindergarten, 5:00-6:30 p.m.
  • August 24, Pre-K, 5:15-6:15 p.m.
  • August 25, Grades 1-3, 5:00-6:30 p.m.
  • August 25, Gifted and Talented, 6:30-7:00 p.m.
  • August 25, Grades 4 & 5, 7:00-8:00 p.m.

Hammond

  • August 24, Kindergarten & Grade 1, 6:00-7:00 p.m.
  • August 24, Grades 2 & 3, 7:15-8:15 p.m.
  • August 25, Grades 4 & 5, 6:00-7:00 p.m.
  • August 25, Gifted and Talented Overview (Grades 2-5), 7:15-7:45 p.m.

Hollifield Station

  • August 24, Kindergarten, 7:00 p.m.
  • August 25, Kindergarten Students & Parents, 11:00 a.m.
  • September 20, Grades 1 & 2, 6:30-8:00 p.m.
  • September 21, Grades 3-5, 6:30-8:00 p.m.
  • September 21, Gifted and Talented Math Parents, 5:00-5:30 p.m.
  • September 21, Gifted and Talented Overview for all parents, 5:30-6:00 p.m.

Ilchester

  • September 19, RECC-2, 7:00 p.m.
  • September 20, Gifted and Talented, 6:00 p.m.
  • September 20, Grades 3-5, 7:00 p.m.

Jeffers Hill

  • August 25, Kindergarten, 5:00-6:00 p.m.
  • September 20, Grades 1-5, 6:30 p.m.

Elementary Schools (L-Z)

Laurel Woods

  • September 20, Primary, 6:30 p.m.
  • September 21, Intermediate, 6:30 p.m.

Lisbon

  • September 20, Kindergarten-Grade 2, 7:00 p.m.
  • September 22, Grades 3-5, 5:30-7:00 p.m.

Longfellow

  • August 31, Grades 1 & 2, 5:30-6:30 p.m.
  • August 31, Grade 3-5, 6:30-7:30 p.m.
  • August 31, Gifted and Talented, 7:00-8:00 p.m.
  • August 26, Kindergarten, Pre-K, MINC, 1:15-2:00 p.m.
  • August 26, Pre-K, 2:00-3:00 p.m.

Manor Woods

  • August 24, Kindergarten, 6:00 p.m.
  • August 31, Grades 2 & 3, 6:00 p.m.
  • August 31, Grade 1, 7:00 p.m.
  • September 7, Grades 4 & 5, 6:00 p.m.
  • September 7, Gifted and Talented Math, 7:00 p.m.

Northfield

  • August 24, Kindergarten and Grade 1, 6:30-8:00 p.m.
  • September 19, Grades 2 & 3, 6:45-8:00 p.m.
  • September 20, Grades 4 & 5, 6:15-6:45 p.m.
  • September 20, Gifted and Talented, 6:45-8:00 p.m.

Phelps Luck

  • September 20, Kindergarten-Grade 2, 7:00 p.m.
  • September 21, Grades 3-5, 7:00 p.m.

Pointers Run

  • August 25, RECC, Kindergarten, Grade 1, 6:30 p.m.
  • September 20, Grades 2 & 3, 6:30 p.m.
  • September 21, Grades 4 & 5, 6:30 p.m.

Rockburn

  • August 25, Kindergarten, 5:00-6:00 p.m.
  • August 25, Grade 5, 6:00-7:00 p.m.
  • September 19, Grades 1 & 2, 6:00 p.m.
  • September 19, Grades 3 & 4, 7:00 p.m.

Running Brook

  • September 20, Kindergarten-Grade 2, 6:30-8:00 p.m.
  • September 21, Grades 3-5, 6:30-8:00 p.m.

St. John’s Lane

  • September 6, Kindergarten, Grades 1 & 2, 6:00 p.m.
  • September 6, RA Teachers Open Forum, 6:30 p.m.
  • September 7, Gifted and Talented, 5:45 p.m.
  • September 7, Grades 3-5, 6:30 p.m.

Stevens Forest

  • August 25, Pre-Kindergarten, 5:30 p.m.
  • August 25, Kindergarten, 6:30 p.m.
  • September 6, Grade 1, 5:30 p.m.
  • September 6, Grade 2, 6:30 p.m.
  • September 7, Grade 3, 5:30 p.m.
  • September 7, Grades 4 & 5, 6:30 p.m.

Swansfield

  • September 20, Pre-Kindergarten-Grade 2, 6:30-8:00 p.m.
  • September 21, Grades 3-5, 6:30-8:00 p.m.

Talbott Springs

  • August 25, Pre-Kindergarten, 1:00 p.m.
  • August 25, Kindergarten, 6:30 p.m.
  • September 19, Grades 3-5, 6:00 p.m.
  • September 19, Gifted and Talented, 6:30 p.m.
  • September 20, Grades 1 & 2, 6:30 p.m.

Thunder Hill

  • September 20, PTA Meeting, 6:00 p.m.
  • September 20, Kindergarten – Grade 2, 6:30 p.m.
  • September 21, Grades 3-5, 6:30 p.m.

Triadelphia Ridge

  • September 20, Grades 1 & 2, 6:30 p.m.
  • September 21, Grades 3-5, 6:30 p.m.

Veterans

  • August 30, ESOL/Media Center, 6:00-7:00 p.m.
  • August 30, Kindergarten & Grade 1, 6:50-7:50 p.m.
  • September 6, Grades 4 & 5, 6:50-7:50 p.m.
  • September 7, Grades 2 & 3, 6:50-7:50 p.m.

Waterloo

  • September 19, Grades 4 & 5, 6:00 p.m.
  • September 19, Grade 3, 7:00 p.m.
  • September 21, Gifted and Talented, 6:00 p.m.
  • September 21, Grades 1 & 2, 7:00 p.m.

Waverly

  • September 6, PTA, 6:30 p.m.
  • September 6, Kindergarten, 7:00 p.m.
  • September 19, Grades 1 & 2, 6:30 p.m.
  • September 20, Grades 3 & 4, 6:30 p.m.
  • September 21, Gifted and Talented, 6:30 p.m.
  • September 21, Grade 5, 7:00 p.m.

West Friendship

  • September 20, Kindergarten-Grade 2, Related Arts, 6:00-7:15 p.m.
  • September 21, Grades 3-5, Gifted and Talented, Band, Strings, 6:00-7:15 p.m.

Worthington

Timeframe forthcoming.

  • September 6, Kindergarten
  • September 19, Grades 1-3
  • September 20, Grades 4, 5, Gifted and Talented

Middle Schools

Bonnie Branch

  • September 15, All Grades, 6:30-8:00 p.m.

Burleigh Manor

  • September 15, All Grades, 6:00-8:00 p.m.

Clarksville

  • September 15, All Grades, 6:30-8:00 p.m.

Dunloggin

  • September 15, All Grades, 6:30-8:00 p.m.

Elkridge Landing

  • September 15, All Grades, 7:00-9:00 p.m.

Ellicott Mills

  • September 15, All Grades, 6:30-8:30 p.m.

Folly Quarter

  • September 15, All Grades, 6:30-8:30 p.m.

Glenwood

  • September 15, All Grades, 6:30-8:30 p.m.

Hammond

  • September 15, All Grades, 6:30-8:30 p.m.

Harper’s Choice

  • September 15, All Grades, 6:30 p.m.

Lake Elkhorn

  • September 15, All Grades, 6:30 p.m.

Lime Kiln

  • September 15, All Grades, 6:30 p.m.

Mayfield Woods

  • September 14, All Grades, 5:45 p.m.

Mount View

  • September 15, All Grades, 6:00-7:45 p.m.

Murray Hill

  • September 13, All Grades, 6:30 p.m.

Oakland Mills

  • September 15, All Grades, 6:30-8:00 p.m.

Patapsco

  • September 15, All Grades, 6:30-8:30 p.m.

Patuxent Valley

  • September 14, All Grades, 6:00-8:00 p.m.

Thomas Viaduct

  • September 15, All Grades, 6:30-8:00 p.m.

Wilde Lake

  • September 14, All Grades, 6:30-8:30 p.m.
  • September 14, Gifted and Talented, 6:00-6:30 p.m.

High Schools

Atholton

  • September 1, All Grades, 6:30-9:00 p.m.

Centennial

  • September 1, All Grades, 5:30-9:00 p.m.

Glenelg

  • September 1, All Grades, 6:30-9:00 p.m.

Hammond

  • September 1, Grade 9, 6:00 p.m.
  • September 1, Grades 10-12, 7:00 p.m.

Howard

  • September 1, All Grades, 6:00-8:30 p.m.

Long Reach

  • September 1, All Grades, 7:00-9:00 p.m.

Marriotts Ridge

  • September 1, All Grades, 6:30-8:30 p.m.

Mount Hebron

  • September 1, All Grades, 6:00 p.m.

Oakland Mills

  • September 1, All Grades, 6:00 p.m.

Reservoir

  • September 1, All Grades, 6:00-9:00 p.m.

River Hill

  • September 1, All Grades, 6:30-8:30 p.m.

Wilde Lake

  • August 31, All Grades, 7:00 p.m.

Special Schools/Centers

ARL

  • September 20, All Grades, 6:30-8:30 p.m.

Homewood

  • October 6, All Grades, 6:00-8:00 p.m.

Cedar Lane

  • August 26, All Grades, 12:00-2:00 p.m.